Saç bakımı, dış görünüşünüz için altın değerindedir. Teknik manada eğer ilgilenmez iseniz saçlarınız ölür. Şunu gözden kaçırmayın yalnızca bakıma muhtaç olan saçlarınız değildir. Asıl önemli olan saçların beslenmesini sağlayan saç derisidir.

Saçlarınızın iyi görünmesi için yağlanma, kırılma ve ürün bazlı problemler ile nasıl başa çıkacağınızı iyi bilmeniz gerekir. Ayrıca iyi bir berber seçimi de önemli noktalardan birisidir.

Aşağıda saç uzmanlarının saç bakımı ile ilgili tavsiyelerini bulabilirsiniz:

 1 ) İnce Telli Saçlar İçin Matlaştırıcı Saç Ürünlerini Tercih Edin

Saçlarınızın daha kalın ve daha şekillendirilebilir olmasını istiyorsanız matlaştırıcı saç bakım ürünlerini tercih edin. Bu ürünler ışığı soğurarak saçlarınızın daha kalın görünmesine yardımcı olurlar.

2 ) Saç Bakımı İçin Saçlarınızı Yumurta İle Yıkayın

Belki size komik gelebilir ama saçlarınızı ayda bir kez yumurta ile yıkamak saçlarınızın protein ihtiyacını karşılamak açısından çok önemlidir.

3 ) Kuaföre Gitmek İçin Doğru Zamanı Seçin

Her zaman gittiğiniz kuaförün tüm dikkatini sizin saçlarınıza vermesini istiyorsanız zamanlama çok önemlidir. Gündüz erken saatlerde veya akşam saatlerinde kuaförler daha sessiz olurlar. Gitmek için bu zamanları tercih edin. Mesela sabah gittiğinizde kuaförünüz daha taze ve coşkulu bir havada olacağından saçlarınız için en iyisini yapacaktır.

4 ) Wax Benzeri Ürünleri Temizlemek İçin Şampuanı Kuru Saça Uygulayın

Wax benzeri ürünler saçlarınızdan ayrılmamak için ısrarcıdır. Bu nedenle sizlere bu tarz ürünleri saçınızdan uzaklaştırmak için farklı bir yöntem önereceğim.

İlk önce saçlarınızı ıslatmadan kuru bir şekilde şampuan uygulayıp sonrasında su ile durulayın. Sonra saçlarınız hala ıslakken şampuan ile ikinci bir uygulama yapın. Bu sayede saçlarınızın iyice temizlendiğinden emin olabilirsiniz.

 

Saç Bakımı Şampuan

Saç Bakımı Şampuan

 

5 ) Saçlarınızı Nazikçe Kurulayın, Sertçe Ovalamaktan Kaçının

Saçlarınız yıkandıktan sonra zayıf kalırlar. Bu nedenle saçlarınızı kurularken havlu ile sert hamleler yapmak saçlarınızın zarar görmesine neden olacaktır. Özellikle ince telli saçları büyük ölçüde yıpratabilirsiniz. Bu nedenle fazla baskı uygulamadan küçük hamleler ile kurulamaya özen gösterin.

6 ) Saç Diplerinize Masaj Yapmak Saç Bakımı İçin Önemlidir

Kafa derinize belli periyotlarda düzenli bir şekilde fazla stres uygulamadan yapılan bir masaj saçlarınızın sağlıklı büyümesi ve saç bakımı için faydalı olacaktır.

7 ) Saçlarınızı Çok Fazla Yıkamaktan Kaçının

Saçlarınızı haddinden fazla yıkamak onları kurutacak ve kötü görünmesine neden olacaktır. Saçlarınızı haftanın her günü yıkamaktan vazgeçin. Haftada bir veya iki yıkama diğer günler için ise saç düzenleyici ürünler kullanmak en iyi sonucu almanız sağlarlar.

8 ) Saçlarınızın Aşırı Sıcak Uygulamalardan Koruyun

En makbulü saçlarınızın doğal bir şekilde kuruması. Yine de saç kurutma makinesi kullanmak istiyorsanız düşük sıcaklıkta hava üfleyen ayarda çalıştırmanız saçlarınızın zarar görmemesi için çok önemlidir. Bu sayede saçlarınız için sağlıklı koşulları sağlamış olursunuz.

9 ) Yağlı Saçlar İle Oynamaktan Kaçının

Saçlarınızı ovmak ve kurcalamak kafanızdaki yağ bezlerinin daha fazla aktif çalışmasına neden olarak saçınızdaki yağ oranını arttırır. Bu nedenle saçlarınızla çok fazla oynamayın.

Yağlı saçlara sahipseniz saç bakımı için ilk yapmanız gereken saçlarınızı yıkarken sıcak sudan kaçınmaktır.

10 ) Saç Bakımı Yaparken Aşırıya Kaçmayın

Saçlarınızı şekillendirmek için saç ürünlerini sadece yetecek kadar kullanmaya özen gösterin. Bu saçlarınızın daha doğal görünmesini sağlayacak ve daha az zarar görmesine yardımcı olacaktır.

11 ) Soğuk Duş Almayın

Duş alırken soğuk su kullanmak kafanızda saç hücrelerinizi besleyen damarların daralmasına neden olur. Bu da kullandığınız şampuan ve diğer besleyici ürünlerin saç köklerine ulaşmasını engeller.

12 ) Doğru Kuaförü Seçin

En iyi reklamlar kuaförlerin dışında yer alanlardan çok içinde bulunanlardır. Bir kuaförün camından içeriye bakın. Eğer koltuklar genelde doluysa oraya bir şans verebilirsiniz. Eğer sürekli boş görüyorsanız yürümeye devam edin.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.