Özellikle sonbaharda nemli havalar ile birlikte koyu kıyafetler raflardaki yerini almaya başlar. Bu kıyafetlerin omuzlarını kepekten uzak tutmak zorundayız. Aksi takdirde utanç verici bir duruma düşebiliriz. Pek çok bakımdan kepek ile savaş erkek saç bakımı için en önemli konulardan birisidir.

Günümüzde moda anlayışı olan, modern ve bilinçli erkekler en son çıkan saç şekillendirici cihazlar ve ürünlere azımsanamayacak kadar para harcamaktadırlar. Ayrıca yataktan kalktıktan sonra saçlarını iyi bir forma kavuşturmak için epey zaman harcarlar. Ne yazık ki bu erkeklerin büyük bir çoğunluğu saçlarını şekillendirmek için harcadıkları enerjiyi saç derileri için sarf etmemektedirler.

Saç derisi ile ilgilenmek yalnızca kepek gibi utanılacak bir problemin önüne geçmeyi sağlamaz, aynı zamanda saçlarınızın tamamının canlanmasına yardımcı olur. Sonuç olarak saç deriniz ve saçlarınıza gösterdiğiniz özen, imajınızı yansıtmak için seçtiğiniz saç stilinin, imzanızı taşıyan bir parça haline gelmesini sağlar.

Erkek Saç Bakımı : Kaşınan ve Dökülen Saç Derisi

Pul pul olmuş veya kaşınan saç derisinin oluşmasına yol açan iki temel neden vardır:

  1. Kepek
  2. Kullandığınız saç ürünlerine karşı alerjinizin olması

Tabi ki bu problemlerin başka nedenleri de olabilir. Ama genelde saç derisi ile ilgili bu tarz problemlerin arakasında bu iki temel neden bulunmaktadır. Bu nedenle saçlarınız için doğru erkek saç bakımı ürünlerini tercih etmek, saç derinizin temizliğini ve bakımını etkili bir biçimde yapmak sahip olduğunuz problemlerin önüne geçmenizi büyük ölçüde sağlayacaktır.

Kepek Nedir ?

Kepek, ölen saç hücrelerinin saç derisinden dökülmesidir. Bu dökülme düşük değerlerde olduğunda normal kabul edilir. Fakat aşırı derecede döküntü oluşuyorsa bu bir sağlık problemi olarak değerlendirilir.

Kepek; yaş, cinsiyet ve ırktan bağımsız olarak dünyada yaşayan insanların yarısından fazlasının sahip olduğu bir saç rahatsızlığıdır.

Bir çok insanın düşündüğünün aksine kepek kuru saç derisinde oluşmaz. Tam tersine kepeği meydana getiren aşırı derecede yağlanan saçlardır. Bu döküntülerin sahip olduğu sarı-beyaz rengi açıklamaktadır. Bu durum ayrıca saç derisinde kaşıntı ve rahatsızlık meydana getirmektedir.

Kuru saç derisi, nem eksikliğinden kaynaklı olarak birazda olsa beyaz döküntü oluşturabilir. Fakat bu döküntü miktarı, yağlanmak kaynaklı kepeğin yanında yok denecek kadar azdır ve problem olarak kabul edilmez. Saç derisini biraz nemlendirerek önüne geçilebilir.

Fakat kötü haber şu ki kepeği tam anlamıyla yok etmek mümkün değildir. Ancak bazı erkek saç bakımı ürünleri ile kontrol altına alınabilir. Ayrıca dinlenmek, diet yapmak ve stres seviyesini aşağıda tutmak kepeğin azalmasına katkıda bulunan diğer etmenlerdir.

Erkek Saç Bakımı : Kepeğe Karşı Kullanılması Gereken Ürünler

Bugün piyasada kepek, saç derisindeki kaşıntı ve kuruma ile mücadele etmek için birçok kaliteli erkek saç bakımı ürünü bulunmaktadır. Bunların bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu ürünleri kullandığınızda saç sağlığınız ve kafa deriniz için en iyi koşulları sağlayabilirsiniz.

  1. Green People Organic Homme 10 Itch Away Shampoo : Bu şampuan organik ve katkısız malzemelerden üretilmiştir. Özellikle saç derisindeki kaşıntıya iyi gelmektedir.
  2. Kérastase Homme Bain Capital Force Anti-Dandruff Shampoo : Bu şampuan saçınızdaki kepek oranını azaltarak saç derinizi sağlıklı koşullara kavuşturur.
  3. Redken Nature’s Rescue Detox Shampoo : Bu şampuan saç derinizin temizliği ve tazelenmesi için ideal bir üründür.
  4. Aveda Scalp Benefits Conditioner : Bu ürün kuru saç derisinden kaynaklanan rahatsızlığı giderir.

 

Erkek Saç Bakımı : Kepeğe Karşı Etkili Ürünler

Erkek Saç Bakımı : Kepeğe Karşı Etkili Ürünler

Eğer bunları satın almak istemiyorsanız küçük bir araştırma yaparak yukarıda yazdıklarım ile aynı görevi yapan kaliteli erkek saç bakımı ürünleri bulabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken seçeceğiniz markaların bilindik ve güvenilir olmasıdır.

Sağlıklı Saçlar…

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.